Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Budowa i zasada działania paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika polega na przetwarzaniu energii słonecznej w elektryczną. Efekt fotowoltaiczny został odkryty już w XIX wieku. Polega on na wytworzeniu siły elektromotorycznej w ciele stałym za pomocą promieniowania słonecznego. Niezbędne do tego procesu są fotoogniwa. Zrobione są one z półprzewodnika i tworzą moduły fotowoltaiczne. Podstawowym elementem fotoogniwa jest płytka krzemowa. Zawiera ona elektrody zbierające (ujemne) i przenoszące (dodatnie). Warstwy te dzieli półprzewodnikowe złącze p-n (positive-negative).

panele-fotowoltaiczneJak działa fotowoltaika

Samo promieniowanie słoneczne można traktować jako strumień fotonów, niosących w sobie pewną ilość energii. Zderzenie fotonów z elektronami wytwarza energię. Jest to tzw. zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne. Elektron pochłania energię fotonu, przenosi ją do pasma przewodnictwa oraz zmienia elektryczność materiału. Najprościej rzecz ujmując, światło słoneczne padające na fotoogniwo inicjuje reakcję fizyczną. W efekcie wytwarzany jest prąd stały, konwertowany przez inwerter na prąd zmienny. Budowa paneli fotowoltaicznych nie jest szczególnie skomplikowana.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Moc ogniwa fotowoltaicznego uzależniona jest przede wszystkim od wielkości. Waha się ona między 1 a 7 W. Pojedyncze ogniwa łączone są ze sobą równolegle i szeregowo, aby stworzyć panele fotowoltaiczne. Maksymalna wydajność paneli wynosi około 19%. Sprawność zależy jednak od rodzaju paneli, których jest kilka. Różnią się one ceną, trwałością, skutecznością działania i zajmowaną powierzchnią. Aby wybrać odpowiednie panele dla siebie, należy skontaktować się ze specjalistą. Trzeba w tym celu wziąć pod uwagę budżet, umiejscowienie domu oraz paneli i inne czynniki. Panele fotowoltaiczne to ekonomiczny i ekologiczny sposób na zaspokojenie domowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zainteresowany? Napisz do nas po darmową wycenę!