Systemy smart home dostarczają współcześnie rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu mogły być uznawane za technologie jutra. Co do ich wygody i wszechstronnych zalet jakie dostarczają użytkownikom nie ma wielu sporów, jednakże inwestorzy w większości przypadków najbardziej niepokoi cena. Największym utrudnieniem jest fakt, iż bardzo trudno jest jednoznacznie określić cenę systemu smart home. Rozwiązania tego typu mogą składać się z tak wielu opcji i indywidualnych rozwiązań, że podanie jednej sztywnej ceny, lub choćby w minimalnym stopniu zawężonych widełek cenowych, jest bardzo trudne, jeśli wręcz nie niemożliwe.
Cena smart home
Cena smart home jest w pierwszym rzędzie uzależniona od powierzchni na jakiej zamierzamy zastosować system oraz nagromadzenia czujników, kamer czy innych elementów składowych. Także to jaki typ systemu smart home zamierzamy wykorzystać jest równie istotne, gdyż rozwiązania dla instalacji grzewczej będą droższe niż np. inteligentne gniazdka elektryczne. Dla wielu rozwiązaniem może być zastąpienie rozwiązań europejskich, chińskimi odpowiednikami. Niestety takie rozwiązanie może okazać się droższe w dłuższej perspektywie czasowej.
Ile kosztuje inteligentny dom?
Systemy smart home dzielą się ze względu na sposób montażu. W wyniku takiego podejścia można wyróżnić systemy przewodowe, bezprzewodowe i mieszane. Najtańszą opcją wydają się być systemy przewodowe. Czujniki i systemy opierające się o funkcjonowanie z siecią okablowania są zdecydowanie tańsze niż ich bezprzewodowe odpowiedniki, jednakże w tym przypadku należy wziąć pod uwagę także fakt, iż systemy przewodowe wymagają większego wkładu w montaż oraz przygotowanie powierzchni budynku. Musimy doliczyć koszty zamówienia fachowej ekipy, montażu oraz konfiguracji urządzeń. Szczególnie problematyczne systemy tego typu. stają się jednak wówczas, gdy montujemy je w już istniejącym i użytkowanym na bieżąco budynku.
Dużo lepsze warunki montażu dostarczają urządzenia bezprzewodowe, które mogą być wykorzystywane tak, wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Wiele z nich nie potrzebuje żadnego źródła zasilnia, poza wewnętrznym akumulatorem, możliwe jest także oparcie ich o zasilanie z paneli słonecznych. Jest to rozwiązanie wygodne jednakże zdecydowanie droższe.