Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Jakie ogrzewanie wybrać?

Ogrzewanie podłogowe jest co raz częściej spotykanym typem ogrzewania naszych domów i mieszkań. Dzieję się tak dzięki temu, że jest to metoda bardzo ekonomiczna w swoich kosztach eksploatacji, a ponadto estetyczna ponieważ wszystkie elementy grzewcze ukryte są pod podłogą. Jak sama nazwa wskazuje w podłogówce najcieplejszym miejscem jest podłogo, dlatego kolejną zaletą staje się powierzchnia grzewcza, którą staje się praktycznie całą podłoga i jest to według badań metoda korzystna dla ludzkiego organizmu – ciepło jest rozprowadzane równomiernie od dołu w pionie – w przypadku kaloryferów mamy sytuację odwrotną czyli niższą temperaturę przy podłodze, a wyższą pod sufitem. Dzięki niższej temperaturze potrzebnej do ogrzania podłogówki (komfort grzewczy możemy uzyskać przy temperaturze czynnika grzewczego niższej nawet o 2°C) możemy poczynić kolejne oszczędności w naszym domowym budżecie, a na dodatek możemy w przeróżny sposób projektować nasz dom bez kaloryferów w pomieszczeniach.

Wybrane rodzaje podłogówki – jakie ogrzewanie wybrać?

Istnieją różne typy ogrzewania podłogowego, które różnią się przede wszystkim tym jaki i przy pomocy czego ogrzewamy nasze pomieszczenie. Są to:

  • ogrzewanie podłogowe wodne – system ten składa się z rur przez które płynie ogrzana woda. Wodne ogrzewanie podłogowe do domu sprawdzi się przy kotle grzewczym jak i zasilaniu pompą ciepłą czy kolektorem słonecznym. System ten zalecany jest do ogrzewania domów posiadających centralne ogrzewanie. występuje w suchej i mokrej zabudowie. Oba te warianty możesz zamówić u ans.
  • ogrzewanie podłogowe elektryczne – za ogrzewanie pomieszczeń domowych odpowiadają tutaj przewody grzewcze lub maty grzejne. Przewody te rozgrzewają się pod wpływem przepływu prądu.
  • ogrzewanie podłogowe powietrzne – system ten działa za pomocą pieca nadmuchowego lub nagrzewnic, które wtłaczają powietrze pod ciśnieniem wprost do rur umieszczonych w podłodze.

Sposób wykończenia podłogówki

Jakie ogrzewanie wybrać?
Jakie ogrzewanie wybrać?

Decyzję o tym czy chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe w naszych pomieszczeniach oraz jaki to będzie rodzaj ogrzewania najlepiej jest podjąć na etapie projektowania domu. Wtedy też trzeba podjąć decyzję o tym jak będziemy wykańczali nasze pokoje – szczególnie chodzi tutaj o rodzaj podłogi, gdyż różne materiały posiadają inne przewodnictwo cieplne. Ma to również wpływ na możliwość instalacji danego rodzaju ogrzewania podłogowego.

Obecnie istnieje możemy zamontować podłogówkę praktycznie w każdym pomieszczeniu i praktycznie pod każdym rodzaju podłóg: drewniane, panele, kafelki, lub kamień pod każdą z nich możemy cieszyć się z ogrzewania podłogowego – oczywiście spełniając przy ich montażu odpowiednie warunki.

Pod względem oporów cieplnych najlepszymi rodzajami są podłogi kamienne i z płytek ceramicznych. Ich drugą zaletą jest również dobre przewodnictwo cieplne. Dzięki temu możemy położyć na przykład kafelki w łazience i mieć zamontowane ogrzewanie podłogowe.

Trochę gorzej sprawa ma się z podłogami drewnianymi i panelami. Przede wszystkim zwracajmy uwagę czy dane drewno lub panel są przeznaczone do użytku przy podłogówce (podobnie sprawa się ma z wszystkimi klejami, lakierami itp. Używanymi w czasie montażu). Zadbajmy też materiał ten nie był zbyt gruby. W ostateczności, sięgnijmy po poradę eksperta w tym zakresie.


Artykuły znajdujące się na naszej stronie, które  również mogą Cie zainteresować to na przykład: ogrzewanie podłogowe w łazience, różnorodne systemy ogrzewania podłogowego czy też montaż systemów nawadniających.