Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Montaż pompy ciepła Opole

Pompy ciepła – co to jest, jak działa?

Pompa ciepła to urządzenie działające na ten samej zasadzie co lodówka. Celem pompy ciepła jest dostarczanie ciepła, czyli to co lodówka robi na skraplaczu. Dzięki sprężarce, która jest elementem każdej pompy ciepła, czynnik grzewczy krąży wewnątrz pompy. Wymieniamy kilka rodzajów pomp, m.in. : – pompy gruntowe – wymiennik gruntowy, to rury z tworzywa sztucznego, wypełnione mieszaniną wody z płynem niezamarzającym, który odbiera ciepło z ziemi, – pompy powietrzne – dzięki sprężarce czynnik zmienia postać na gazową, później trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do instalacji,- pompy wodne – działa przy wykorzystaniu zbiorników wodnych, pobiera wodę z jednego zbiornika, odzyskuje ciepło i przekazuje do budynku, odprowadzając schłodzoną wodę do drugiego zbiornika. Najczęściej wybieranym wariantem jest pompa z wymiennikiem gruntowym, która zapewnia niskie koszty eksploatacji.

Montaż pomp ciepła – jak przebiega, jaki jest koszt?

montaż pompy ciepła
montaż pompy ciepła

Przed montażem pompy ciepła należy obliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku. Instalator pomp ciepła ma do tego specjalne programy, w których uwzględnia się termoizolację budynku, np. jego grubość, czy współczynnik lambda. Wybierając miejsce dla pompy ciepła powinniśmy zwrócić uwagę, żeby:- odległość pompy od domu nie była mniejsza niż 30 cm, zapewniając swobodny przepływ powietrza,- montować na cokole betonowym lub konstrukcji, jednocześnie wysokość od gruntu do pompy nie była mniejsza niz 40cm, zabezpieczając w ten sposób wentylatory przed zablokowaniem, np. przez opady śniegu. Należy również pamiętać o wystarczającej ilości czujników temperatury, które dają sygnały do automatyki, kiedy ma coś włączyć lub wyłączyć. Sam montaż pompy ciepła to koszt 6-7 tysięcy zł. Ceny pomp ciepła różnią się w zależności od rodzaju pompy, która zamierzamy zamontować oraz powierzchni naszego domu.

Zalety posiadania pompy ciepła

Jedną z ważniejszych zalet posiadania pompy ciepła jest na pewno mniej sprzątania, jak np. w przypadku kotła na węgiel oraz pompa może być bezobsługowa, więc nie musimy rozpalać w piecu, a mamy ciepło. Używając pompy ciepła nie zanieczyszczamy środowiska, jest ekologiczna. Urządzenia są bezpieczne, nie powodują wybuchów, a jej żywotność to około 30 lat.