Ogrzewanie podłogowe jest z roku na rok coraz popularniejszą formą ogrzewania, szczególnie często wykorzystywaną przez właścicieli domów jednorodzinnych. Do zalet takiego rozwiązania zalicza się przede wszystkim duży komfort cieplny oraz stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji. Jednakże, aby cały system ogrzewania podłogowego działał wydajnie i bezawaryjnie istotny jest poprawnie opracowany schemat ogrzewania podłogowego.
Jaki schemat do jakiego sposobu ogrzewania
Dla całego domu ogrzewanego podłogówką jak i dla wykorzystania łączonego ogrzewania, np. na parterze podłogowego, a na piętrze tradycyjnego, warto wykorzystać schemat podłogówki z mieszaczem. Dla schematu ogrzewania podłogowego wodnego założonego w całym domu montuje się jeden zawór współgrający z automatyką pogodową.
Układ mieszający wpasowany w schemat ogrzewania podłogowego i grzejnikowego ma na celu zapewnić różne parametry dla tych dwóch, odrębnych systemów, niższą temperaturę wody zasilającej podłogówkę i wyższą dla grzejników. W takim typie ogrzewania, mieszacz montuje się na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego.
Schemat ogrzewania podłogowego z zaworem rtl wykorzystuje się przy ogrzewaniu podłogowym łączonym z ogrzewaniem tradycyjnym. Najefektywniejszy i co za tym idzie najkorzystniejszy jest w przypadku małych pomieszczeń, gdzie powierzchnia podłogi będzie zapewniała równomierne rozłożenie temperatury.
Schemat ogrzewania podłogowego elektrycznego sprowadza się do podłączenia od kilku do kilkunastu pętli lub mat grzewczych do termostatu. Aby zapobiec niekorzystnym zjawiskom towarzyszącym dołączaniu dużego obciążenia do linii zasilającej należy przyłączać poszczególne pętle za pomocą stycznika do różnych faz.
Odpowiednio dobrany schemat ogrzewania podłogowego jest istotny dla osiągania wymiernych korzyści z zainstalowania ogrzewania podłogowego.
Zachęcamy do zapoznania się z innymi wpisami na naszym blogu, dotyczącymi między innymi rur do ogrzewania podłogowego czy wymiany kotłów C.O.