Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Wymiana kotłów C.O.

Jak wiemy większość urządzeń służy nam przez kilka lub kilkanaście lat i w końcu musimy je wymienić na nowsze urządzenie. Każdy zdaje sobie sprawę, że nie jest tani wydatek, ale w z zasadzie przy wymianie kotła centralnego ogrzewania powinniśmy kierować się podobnymi zasadami jak przy zakupie kotła pierwszy raz. Czyli powinniśmy kupić taki rodzaj pieca, który pozwoli nam zaoszczędzić na pieniądzach wydanych na ogrzewanie, jednocześnie musi on być bardzo trwały i powinien służyć bezawaryjnie przez wiele lat.

Aby wybrać dobry rodzaj kotła powinniśmy wybierać najpierw pomiędzy takimi urządzeniami, które w polskich warunkach atmosferycznych będą pokrywać zapotrzebowanie na ciepło przy najniższych temperaturach wewnętrznych. Pod uwagę należy też wziąć najniższą temperaturę zewnętrzną, a Polsce zazwyczaj waha się ona pomiędzy -16°C, a -24° C w zależności od regionu Polski. Pamiętajmy też, że na wymianę kotła lepiej nie czekać do ostatniego momentu. Nigdy nie możemy być pewni kiedy dojdzie do jakiejś poważniejszej awarii, która znacznie zwiększy koszty wymiany kotła, a też kocioł, który nie służy tak jak powinien nie jest przecież rentowny i podwyższa koszty jego eksploatacji.

Paręnaście czy parędziesiąt lat temu wszystkie kotły wymagały oddzielnych pomieszczeń gdzie trzeba było to pomieszczenie odpowiednio wentylować. Obecnie część kotłów posiadających zamkniętą komorę spalania można bezpiecznie montować w łazience, kuchni czy przedpokoju nie martwiąc się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Jeśli szukamy odpowiedniego kotła na wymianę to warto się zastanowić nad kotłem kondensacyjnym. Posiadają one kilka zalet, a są to m.in. oszczędność jaka wynika z kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach, które są znów przetwarzane na energię grzewczą. Jak łatwo się domyślić dzięki temu procesowi zużywamy mniej danego paliwa grzewczego. Kolejna oszczędność wynika z ich pracy w niższych temperaturach wody zasilającej i powrotnej, przy czym utrzymają taką samą temperaturę grzewczą w pomieszczeniach jak ich tradycyjne kotły Po drugie kotły kondensacyjne pasują nawet do starych instalacji grzewczych, a my nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na wymianę rur, kaloryferów itp.

Wymiana kotłów C.O. Opole
Wymiana kotłów C.O. Opole

Oczywiście wymianę kotła możemy uzależnić od surowca jakiego używaliśmy w starym kotle. Mogą to być różne nośniki energii jak na przykład węgiel, drewno, pelet czy oleje opałowe, roślinne i płynne lub prąd elektryczny gaz ziemny, gaz płynny.

W zależności od wybranego paliwa mogą występować różne kategorie i rodzaje kotłów. W przypadku jeśli wybierzemy węgiel lub eko-gorszek może podzielić je na następujące kategorie jak:

  • materiał użyty do produkcji kotła (kotły żeliwne, albo stalowe),
  • rodzaj spalania (dolny, górny, palniki nadmuchowe, palniki retorowe),
  • automatyzacja procesu spalania (ręczny zsyp, piece półautomatyczny, kocioł z automatycznym procesem spalania i podawania paliwa).

Jeśli poszukujemy kotła na gaz czy olej to warto widzieć na jakie rodzaje możemy je podzielić. Można tutaj wymienić następujące kategorie jak:

  • sposób montażu (kotły stojące lub wiszące),
  • sprawność pieca (kotły tradycyjne lub kondensacyjne),
  • sposób odprowadzania spalin (kotły z otwartą lub zamkniętą komorą spalania),
  • ilość pełnionych funkcji (jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, dwufunkcyjne z zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody).

    Wymień swój kocioł na ekonomiczny kocioł kondensacyjny współgrający z niskotemperaturową ogrzewaniem podłogowym. Zgłoś się do nas, by uzyskać więcej informacji. Polecamy również inne tematy poruszane na naszym blogu: sterowanie domem przez komputer, systemy ogrzewania podłogowego.